Data przydatności do spożycia


Czy wiecie ile żywności wyrzuca przeciętny Europejczyk do kosza w ciągu roku? Aż trudno uwierzyć. Ponad 92 kg. Rocznie w całej Europie niszczeje ponad 100 ml ton żywności.

Dzisiaj w lodówce znalazłam w kąt wciśnięty jogurt. Wyjęłam i spojrzałam na datę przydatności… minęła tydzień temu. Otwieram jogurt. Wygląda dobrze i tak samo pachnie. Próbuje. Jest smaczny. Oczywiście jogurt jest nadal jadalny.

Co to jest „Należy spożyć przed..”

Data ta,to wynalazek ustawodawcy. Wcześniej miała zapewniać, że przed upływem tej tej daty produkt nie powinien zmienić koloru, smaku i konsystencji. Czy po tym terminie żywność nadaje się jeszcze do konsumpcji? Wg. sondażu 25 % Europejczyków uważa, że data przydatności do spożycia jest datą, w której żywność jest nadal jadalna a 42 % można jeść po upływie terminu.

Po upływie daty przydatności jogurt wygląda i pachnie tak samo mimo to wędruje do kosza.Tak dzieje się w milionach gospodarstw domowych. Powód: termin przydatności do spożycia. A przecież jest jeszcze jadalny.

Jaki jest termin przydatności do spożycia?

Data ważności obowiązuje do momentu, kiedy nieotwarta żywność zachowa swoje cechy. Jak długo kolor, zapach i smak pozostają bez zmian,produkt jest do spożycia – oczywiście zakładając prawidłowe przechowanie. Chodzi również o to, by żadne szkodliwe bakterie nie rozpowszechniły się w opakowaniu.

Data przydatności do spożycia powinna obowiązywać przy takich produktach jak np. mięso mielone czy ryby. Tutaj, po wygaśnięciu daty przydatności, spożycie takich produktów może prowadzić do zagrożenia zdrowia.

Które produkty po upływie daty ważności są jeszcze przydatne do spożycia?

Jednym z takich produktów jest mleko. Nieotwarte nadaje się jeszcze do spożycia przez 3 – 4 dni.Produkty mleczne i kiełbasy, naturalnie nieotwarte, przechowywać można jeszcze przez kilka dni. Jajka przez 2 tygodnie po upływie terminu (najlepiej je zużyć wówczas do pieczenia lub gotowania, surowych nie używamy nawet do deserów.

Mąka,ryż,zboża,kawa, makarony mogą być przechowywane przez kilka miesięcy po upływie daty ważności,jeśli są przechowywane w suchym miejscu.To samo dotyczy dżemu,soku,piwa i wina.

Na opakowaniu takich produktów jak cukier, ocet czy sól nie ma już daty przydatności do spożycia z powodu rozporządzenia UE.

Jak można rozpoznać,że żywność nie nadaje się do spożycia?

Przede wszystkim zdać się na własne zmysły. Np. zepsute produkty mleczne można poznać po zapachu.

Niektóre sery mają pleśń, która potrzebna jest do ich dojrzewania. Jednak i taki ser może zostać zaatakowany przez inną pleśń (zielone, szare lub czerwonawe plamy). Takich serów nie należy już spożywać,gdyż grozi to problemami żołądkowymi.

To samo dotyczy jabłek. Ponadto warzywa,produkty mleczne,orzechy i zboża z oznakami pleśni powinny być odrzucane.

W przypadku mięsa dużą rolę odgrywa zapach i wygląd. Zapach nie powinien być ani słodkawy ani nieprzyjemny.

Jak przechowywać ogórki,pomidory,paprykę,cukinię i bakłażany?

Pomidory praktycznie nie powinny być przechowywane w lodówce, ponieważ tracą smak i aromat. Najlepiej przechowywać je w piwnicy lub w pomieszczeniu o temperaturze ok 15 °C. Wszystkie warzywa zawierające większe ilości wody muszą być przechowywane jak pomidory.

Oliwa z oliwek

Oliwa przechowywana w lodówce może zmętnieć, ale po wyjęciu po jakimś czasie wraca do swojej konsystencji.Ale ciągłe ochładzanie i ocieplanie produktu powoduje utratę cennych wartości odżywczych. Tak więc najlepiej przechowywać ją w temperaturze pokojowej, w ciemnej szafce. Takie przechowanie pomoże zachować świeżość przez wiele tygodni.

Chleb.

Przechowywać go należy najlepiej w temperaturze pokojowej w pojemnikach przepuszczających powietrze.Bez powietrza tworzy się wilgoć i chleb pleśnieje. Najlepiej przechowywać je w glinianych lub drewnianych  pojemnikach.

Cytryny.

Zarówno cytryny jak i inne owoce cytrusowe nie tolerują zimna. Przecież pochodzą z ciepłych krajów. Najlepiej przechowywać je w temperaturze pokojowej z dużym dostępem powietrza.

Czosnek i cebula.

Czosnek i cebulę najlepiej przechowywać w glinianym garnku, gdyż tam będą miały odpowiednie warunki do „oddychania”.

Banany.

Bananów nie przechowujemy w lodówce,gdyż szybko dostają brązowe plamy. W temperaturze pokojowej mogą być przechowywane ok 4 dni jeżeli są niewystawione bezpośrednio na działanie promieni słonecznych.Dotyczy to również mango,melonów i ananasów.

Alkohol.

Praktycznie nie należy on do produktów spożywczych. Alkohole powyżej 35% nie muszą być przechowywane w lodówce a ich przydatność do spożycia jest wieczna:)Nawet przy otwartych butelkach potrzeba sporo czasu na jego odparowanie i utratę aromatu.

Awokado.

Twarde awokado przechowuje się w temperaturze pokojowej. Dojrzałe awokado trzeba spożyć jak najszybciej.Pokrojone przechowujemy w lodówce.

Tabasco i inne sosy.

Ostre sosy zawierają przeważnie ocet,chili i sól. Są to doskonałe środki konserwujące,dlatego nie trzeba ich przechowywać w lodówce. Przechowywane w suchej i ciemnej szafce  mogą trwać latami bez utraty jakości.

Miód.

Miodu nie przechowujemy w lodówce, gdyż robi się twardy. Przechowywany w szafce może być spożywany zawsze.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s