Kora z wierzby – domowy środek na gorączkę i bóle


Kora wierzby jest znanym naturalnym środkiem na obniżenie gorączki oraz na reumatyzm.Już w starożytności była znana jako środek leczniczy.Zanim wynaleziono środki uśmierzające ból, wiele osób uciekało się do stosowania właśnie kory wierzby. Wiecie,że pierwsza aspiryna otrzymana była z kory wierzby.

Wierzby rosną na półkuli północnej. Można je znaleźć na skrajach lasu, na wilgotnych łąkach czy przy strumykach.

Jeżeli nie chcemy sami zbierać kory, możemy użyć gotowych produktów z apteki. Zawiera ona salicyny, flawonoidy,garbniki i glikozydy. Salicyna ma właściwości przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Uwaga! Kory wierzby nie stosujemy długo,gdyż obniża krzepnięcie  krwi. U dzieci wyciąg z kory można stosować powyżej 12 roku życia. Nie stosuje się również u kobiet w ciąży oraz karmiących.

Korę wierzby zbiera się wiosną, zanim pojawią się „kotki”. Najlepsze do okorowania są 3 letnie gałęzie e ściętych drzew. Najpierw nacina się korę wokół gałęzi a następnie wzdłuż. Tak zebrana kora powinna po ususzeniu powinna mieć szarozieloną barwę i łatwo się kruszyć.

Filiżanka herbaty z kory wierzby zastępuje tabletkę aspiryny. Po za tym aspiryna może podrażniać żołądek, kora nie daje takiego efektu. Jej aktywne składniki wnikają delikatnie do organizmu.Łagodzi ona również bóli stany zapalne.

Kora wierzby stosowana jest również w chorobach reumatycznych oraz w stanach zapalnych ścięgien i mięśni (także chroniczne). W tym wypadku może być ona zastosowana jako herbata i jako dodatek do kąpieli (są wówczas równomiernie wchłaniane).

Do kąpieli będziemy potrzebować 50 g suszonej kory wierzy,którą zalewamy 2 litrami wrzącej wody. Odstawiamy na 15 minut. Następnie wywar wlewamy do wanny napełnionej wodą.

Jeżeli cierpisz na chorobę sercowo-naczyniową należy najpierw skonsultować się z lekarzem.

Reklamy

1 komentarz do “Kora z wierzby – domowy środek na gorączkę i bóle

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s